Posledný inzerát...

thumb1

Vinicu

2018-07-30 17:40:20 | nehnuteľnosti

Predám vinicu nad Margitou, kataster Kalinčiakovo 18 á, na pozemku sa nachádza pivnica Na vinici sa nachádza približne 400 koreňov v 4 radoch na betónových stĺpoch Prístup dobrý od Margity a od Mýtnych Ludan Cena 3000 €, možná do...

zobraziť inzerciu!

Ponuka práce

Učiteľka v súkromných jasliach

2017-05-18 18:52:49

- samostatné odborné vedenie 1-3 ročných detí, - plnenie programu výchovy a vzdelávania detí podľa osnov - hygiena detí - vedenie detí s samostatnosti - realizácia hier a aktivít ...

zobraziť pracovné ponuky!

Predpoveď počasia

Najnovšia galéria

Fotky Movement 2016
thumb1 thumb2 thumb3
...prejsť na fotogalérie Levičan.sk

Najbližšia udalosť

FARMÁRSKA NEDEĽA V BOHUNICIACH
25.08.2019 o 09:00 | Areál vodného mlyna v Bohuniciach

...prejsť na kalendár udalostí

Posledná pridaná firma

Logo Levičan.sk

Podporte projekt Levičan.sk umiestnením jedného z bannerov na Vaše stránky!
Úvodná stránka » Slovenské spravodajstvo » Slovensko » Zobrazenie článku

Európu už nerozdeľujú hranice, Schengen oslavuje 30 rokov

2015-06-13 | Slovensko

Schengenský priestor voľného pohybu si v nedeľu 14. júna pripomína 30. výročie svojho založenia.

Európu už nerozdeľujú hranice, Schengen oslavuje 30 rokov


Európania absolvujú na základe údajov Európskej únie v rámci Schengenského priestoru každoročne vyše 1,25 miliardy ciest. Schengen zaručuje neobmedzené cestovanie na území 26 štátov.BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) - Schengenský priestor voľného pohybu si v nedeľu 14. júna pripomína 30. výročie svojho založenia. Ako agentúru SITA informovala Ingrid Ludvíková z Tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie v SR, Schengenská dohoda bola podpísaná 14. júna 1985 a znamenala začiatok procesu, ktorý viedol k zrušeniu hraničných kontrol na vnútorných hraniciach medzi členskými štátmi.

Pôvodnými signatármi Schengenskej dohody sú Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Luxembursko a Holandsko. Slovensko je členom tohto priestoru od roku 2007.

Slováci nepotrebujú na cestovanie pas

"Veľkou výhodou nášho členstva v Európskej únii je, že už nás v Európe nerozdeľujú hranice, ale spájajú spoločné hodnoty a záujmy. A práve slobodu pohybu a pobytu v celom Schengenskom priestore si Slováci veľmi vážia a túto slobodu aj často využívajú," povedal vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Slováci sa podľa neho už nemusia obávať hraničných kontrol a cestujú voľne aj bez pasu. Vďaka spoločnej mene euro si už tiež vo väčšine krajín nemusia ani meniť peniaze. "Navyše európske občianstvo nám v celej Únii garantuje rovnaké práva ako majú občania ostatných európskych krajín," dodal Chrenek.

Schengenský priestor má pár výnimiek

Európania podľa údajov Európskej únie absolvujú v rámci Schengenského priestoru každoročne vyše 1,25 miliardy ciest. Schengen zaručuje neobmedzené cestovanie na území 26 štátov, ktoré sú domovom pre viac ako 400 miliónov ľudí. V rámci Schengenského priestoru môžu voľne cestovať aj štátni príslušníci tretích krajín, ktorých kontrolujú iba pri prekračovaní vonkajšej hranice.

Nespornou výhodou Schengenského priestoru je podľa Chreneka tiež väčšia bezpečnosť. Štáty si na jej zaručenie v rámci priestoru bez hraníc vymieňajú informácie na účely boja proti cezhraničnej trestnej činnosti a terorizmu. Zlepšila sa policajná spolupráca najmä prostredníctvom cezhraničného prenasledovania, cezhraničného sledovania alebo založenia spoločných policajných centier a tímov.

Súčasný schengenský priestor zahŕňa všetky členské štáty EÚ s výnimkou Spojeného kráľovstva, Írska, Cypru, Bulharska, Rumunska a Chorvátska. Naopak, patria do neho aj krajiny pridružené k Schengenskej dohode, čiže Island, Nórsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsk


Zdroj: Webnoviny
Prejdi na úvodnú stránku portálu Levičan.sk
132 zobrazení
label