Posledný inzerát...

thumb1

Vinicu

2018-07-30 17:40:20 | nehnuteľnosti

Predám vinicu nad Margitou, kataster Kalinčiakovo 18 á, na pozemku sa nachádza pivnica Na vinici sa nachádza približne 400 koreňov v 4 radoch na betónových stĺpoch Prístup dobrý od Margity a od Mýtnych Ludan Cena 3000 €, možná do...

zobraziť inzerciu!

Ponuka práce

Učiteľka v súkromných jasliach

2017-05-18 18:52:49

- samostatné odborné vedenie 1-3 ročných detí, - plnenie programu výchovy a vzdelávania detí podľa osnov - hygiena detí - vedenie detí s samostatnosti - realizácia hier a aktivít ...

zobraziť pracovné ponuky!

Predpoveď počasia

Najnovšia galéria

Fotky Movement 2016
thumb1 thumb2 thumb3
...prejsť na fotogalérie Levičan.sk

Najbližšia udalosť

FARMÁRSKA NEDEĽA V BOHUNICIACH
25.08.2019 o 09:00 | Areál vodného mlyna v Bohuniciach

...prejsť na kalendár udalostí

Posledná pridaná firma

Logo Levičan.sk

Podporte projekt Levičan.sk umiestnením jedného z bannerov na Vaše stránky!
Úvodná stránka » Slovenské spravodajstvo » Slovensko » Zobrazenie článku

Sieť chce garancie pre škôlkarov čo najskôr, Draxler oponuje

2015-03-09 | Slovensko

Sieť chce garancie pre škôlkarov čo najskôr, Draxler oponuje


Počet odmietnutých žiadostí o miesto v škôlke stúpa od roku 2006. Vláda prišla s riešením až na rok 2023, Sieť navrhuje garantované miesta v škôlke od roku 2016. Minister Draxler iniciatívu strany odmieta.BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Strana Sieť chce, aby zákonná garancia zaistila miesto v škôlke pre každé dieťa od troch rokov už v roku 2016.

"Čísla hovoria o približne 11-tisíc nevybavených žiadostí v minulom roku a odhady na tento rok sú podobne nepriaznivé," povedal na pondelkovom brífingu strany Sieť jej predseda Radoslav Procházka s tým, že v roku 2015, v štáte, ktorý je jadrovým štátom Európskej únie, je takáto zákonná záruka súčasťou nároku rodičov na verejné služby od štátu.

Sieť tiež chce, aby sa táto situácia riešila aj finančným príspevkom vo výške súčasného rodičovského príspevku 203 eur, ktorý rodičia použijú na krytie nákladov na umiestnenie dieťaťa v súkromnej škôlke, ak rodina nezíska miesto vo verejnej.

Riešenie vlády súčasným škôlkarom nepomôže

Strana predstavila návrh zákona o zabezpečení predškolskej starostlivosti v septembri minulého roku. "Poslanci za Smer zhodili v decembri náš návrh zo stola a vláda prišla s riešením na rok 2023. Škôlkarovi, ktorý vtedy bude už šiestakom na základnej škole a ani rodičom žiaľ nijako nepomáha," konštatoval Procházka.

Ako ďalej uviedol, nesedí to z dôvodu naliehavosti a ani dopadu problému na mladé rodiny. "Nesedí ani argument, že nie sú peniaze. Pretože v štáte, ktorý sa chystá minúť 40 miliónov eur na dopravný servis, ktorý reálne nepotrebuje nikto, okrem tých, ktorí majú na tom zarobiť, je 10 miliónov eur na riešenie problému materských škôl málo," pokračoval.

Odporúčame:

Sieti sa nepáči, že Smer posilňuje právomoci tajných služieb

Beblavý s Fedorom navrhli ako zvýšiť ochranu živnostníkov


Rodinný rozpočet je vyčerpávaný dvakrát

Vedúca pracovnej skupiny strany Sieť pre sociálnu oblasť Alena Bašistová vysvetlila, že starostlivosť o potomkov vyčerpáva rodinný rozpočet hneď dvakrát.

"Rodiny musia na jednej strane zabezpečiť dieťaťu všetko, čo pre svoj vývin potrebuje a na strane druhej často prichádzajú o jeden príjem do rozpočtu, čo je pri súčasných mzdových hladinách neúnosná záťaž. Preto náš návrh obsahuje aj finančnú kompenzáciu pre tie rodiny, ktorých deti sa do štátnej škôlky nedostali a situáciu riešia umiestnením dieťaťa v platenom súkromnom zariadení," podotkla Bašistová.

Pre Draxlera je iniciatíva Siete snahou parazitovať

Iniciatíva strany Sieť nemá podľa ministra školstva Juraja Draxlera nijaký praktický zmysel. Vláda SR podľa neho vyčlenila 10 miliónov eur na zvýšenie kapacít v materských školách, kde v krátkom čase pribudne v škôlkach niekoľko tisíc miest.

"Predstavitelia Siete zároveň zavádzajú tým, že nespomínajú vládny program rozvoja siete materských škôl z eurofondov, výška týchto investícií dosiahne v nasledujúcich rokoch 100 miliónov eur. Iniciatívu strany Sieť teda vnímam skôr ako snahu parazitovať na spoločensky vysoko pozitívne prijímaných krokoch vlády, ktoré vytvárajú celkom reálne kapacity na riešenie problémov mladých rodín," píše sa v stanovisku šéfa rezortu školstva, ktoré agentúre SITA poskytla jeho hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

"Navyše je absolútne nezodpovedné hovoriť o okamžitej plošnej garancii, ak na to dnes obce nemajú vytvorené materiálne podmienky," pripomenul Draxler. "Chápem snahu tejto mimoparlamentnej strany o zviditeľnenie sa, ale zodpovedná politika sa takto nerobí," dodal pre agentúru SITA.

Pre dosiahnutie stopercentného uspokojenia aktuálnych potrieb rodičov a ich detí od troch do šiestich rokov chýba v škôlkach približne 30 000 miest. Ich najväčší nedostatok je v Bratislave, Senci, Žiline a Trnave. Počet odmietnutých žiadostí o miesto v škôlke pritom stúpa už od roku 2006, keď nenašlo umiestnenie 1 074 detí.

Možnosť žiadať o príspevok na rozšírenie škôlky Ministerstvo školstva SR uzavrelo minulý týžde


Zdroj: Webnoviny
Prejdi na úvodnú stránku portálu Levičan.sk
113 zobrazení
label