Posledný inzerát...

thumb1

Prenájom 1-izb.bytu v Leviciach

2018-02-14 10:41:39 | nehnuteľnosti

Dám do prenájmu 1 izbový byt-slušné bývanie vo výbornej lokalite Levíc . Byt je voľný od 1.3.2018 , je nezariadený a bez balkónu . Pre 1-2 osoby-nefajčiari . Cena s limitovanými energiami je 275 €/mes.Kontakt: 0910674530...

zobraziť inzerciu!

Ponuka práce

Učiteľka v súkromných jasliach

2017-05-18 18:52:49

- samostatné odborné vedenie 1-3 ročných detí, - plnenie programu výchovy a vzdelávania detí podľa osnov - hygiena detí - vedenie detí s samostatnosti - realizácia hier a aktivít ...

zobraziť pracovné ponuky!

Predpoveď počasia

Najnovšia galéria

Fotky Movement 2016
thumb1 thumb2 thumb3
...prejsť na fotogalérie Levičan.sk

Najbližšia udalosť

Cestou NEcestou - ONE MAN SHOW Miroslava Donutila
09.03.2018 o 19:00 | CK JUNIOR Levice

...prejsť na kalendár udalostí

Posledná pridaná firma

Logo Levičan.sk

Podporte projekt Levičan.sk umiestnením jedného z bannerov na Vaše stránky!
Úvodná stránka » Slovenské spravodajstvo » Kultúra » Zobrazenie článku

Krvavé sonety, Hviezdoslavovu kritiku vojny, zdigitalizovali

2014-04-08 | Kultúra

Slovenská národná knižnica (SNK) zdigitalizovala a zverejnila na svojej stránke

Krvavé sonety, Hviezdoslavovu kritiku vojny, zdigitalizovali


BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) - Slovenská národná knižnica (SNK) zdigitalizovala a zverejnila na svojej stránke
Dikda.eu pri príležitosti 100. výročia začiatku prvej svetovej vojny originál básnickej zbierky Pavla Országha Hviezdoslava Krvavé sonety. Rukopis Hviezdoslavovho protestu proti vojne je uchovaný v Literárnom archíve SNK.

Jeho zdigitalizovanie a sprístupnenie verejnosti umožnil národný projekt Digitálna knižnica a digitálny archív, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF). Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SNK Miriam Štefková. Podľa generálnej riaditeľky SNK Kataríny Krištofovej národná knižnica uchováva množstvo diel týkajúcich sa smutného obdobia našich dejín, prvej svetovej vojny, a vďaka digitalizácii ich postupne prinesie všetkým záujemcom.

Reakcia na správy z vojny

Pavol Országh Hviezdoslav napísal cyklus 32 sonetov ako reakciu na prvé správy z 1. svetovej vojny. Vytvoril ich v Dolnom Kubíne s dátumom august – september 1914.

"V tomto vrcholnom lyrickom diele Hviezdoslav vyjadril svoju bolesť a rozhorčenie nad mravným úpadkom ľudstva, ktoré sa vrhá do vojnových konfliktov a spôsobuje bolesť a utrpenie. Krvavé sonety sú výpoveďou o jasnom Hviezdoslavovom protivojnovom proteste a zároveň končia osobným víťazstvom nad témou – predstavou lepšej budúcnosti. Básnické dielo nemohlo byť počas vojny vytlačené, ale blízky okruh Hviezdoslavových priateľov vedel o jeho existencii," priblížila históriu diela v tlačovej správe hovorkyňa SNK.

Štefková doplnila, že v samostatnom knižnom vydaní vyšli Krvavé sonety až po vojne v Prahe v roku 1919. Neskôr boli zaradené do IX. zväzku Zobraných spisov básnických Hviezdoslava (1930), do 12. zväzku Spisov P. O. Hviezdoslava (1957) či do 2. zväzku súborného vydania Hviezdoslav Dielo (1996). Dielo preložili do viacerých cudzích jazykov.

Spomienky na vojnu cez internet

SNK je tiež hlavným slovenským partnerom európskeho projektu Europeana 1914-1918. Europeana, európske digitálne múzeum, knižnica a archív, sa rozhodla zozbierať a rozpovedať osobné príbehy z rokov 1914-1918 v desiatich európskych štátoch. Je spoločnou iniciatívou európskej digitálnej knižnice Europeana, Oxfordskej univerzity a mnohých lokálnych partnerov.

V rámci neho vyzýva verejnosť v európskych mestách, aby sa o svoje rodinné predmety a spomienky z 1. svetovej vojny podelili cez internet, na jej webstránke. Môžu to byť fotografie, listy, denníky, krátke filmy, audionahrávky, predmety a príbehy s nimi spojené, ktoré budú profesionálne zdigitalizované a stanú sa súčasťou online archívu spolu s popiskami.

Europeana je európskou digitálnou knižnicou, archívom a múzeom. Od svojho založenia Európskou komisiou v roku 2008 Europeana postupe rástla až na súčasný počet viac ako 20 mil. dokumentov, ktoré sú bezplatne dostupné na Europeana.eu. Portál navštívi ročne viac ako tri milióny návštevníko


Zdroj: Webnoviny
Prejdi na úvodnú stránku portálu Levičan.sk
496 zobrazení
label