Posledný inzerát...

thumb1

Vinicu

2018-07-30 17:40:20 | nehnuteľnosti

Predám vinicu nad Margitou, kataster Kalinčiakovo 18 á, na pozemku sa nachádza pivnica Na vinici sa nachádza približne 400 koreňov v 4 radoch na betónových stĺpoch Prístup dobrý od Margity a od Mýtnych Ludan Cena 3000 €, možná do...

zobraziť inzerciu!

Ponuka práce

Učiteľka v súkromných jasliach

2017-05-18 18:52:49

- samostatné odborné vedenie 1-3 ročných detí, - plnenie programu výchovy a vzdelávania detí podľa osnov - hygiena detí - vedenie detí s samostatnosti - realizácia hier a aktivít ...

zobraziť pracovné ponuky!

Predpoveď počasia

Najnovšia galéria

Fotky Movement 2016
thumb1 thumb2 thumb3
...prejsť na fotogalérie Levičan.sk

Najbližšia udalosť

FARMÁRSKA NEDEĽA V BOHUNICIACH
25.08.2019 o 09:00 | Areál vodného mlyna v Bohuniciach

...prejsť na kalendár udalostí

Posledná pridaná firma

Logo Levičan.sk

Podporte projekt Levičan.sk umiestnením jedného z bannerov na Vaše stránky!
Úvodná stránka » Slovenské spravodajstvo » Slovensko » Zobrazenie článku

Učitelia žiadajú veto prezidenta Kisku, k zákonu o pedagogických zamestnancoch majú výhrady

2019-04-10 | Slovensko

Slovenská komora učiteľov (SKU) zaslala Kancelárii prezidenta SR zásadné pripomienky a výhrady

Učitelia žiadajú veto prezidenta Kisku, k zákonu o pedagogických zamestnancoch majú výhrady

BRATISLAVA 10. apríla (WebNoviny.sk) - Slovenská komora učiteľov (SKU) zaslala Kancelárii prezidenta SR zásadné pripomienky a výhrady k schváleniu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch.

Prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku žiadajú, aby vrátil zákon parlamentu na opätovné prerokovanie. Vláda podľa SKU neuskutočnila žiadne zásadné zmeny a ani vo zvyšovaní platov učiteľov nepostupuje tempom, ktorým by sme mohli dosiahnuť európsky štandard.

Opatrenia na ochranu učiteľov


 „V oblasti inovácií a kvality prípravy a vzdelávania učiteľov nový zákon v mnohých veciach iba premenováva pojmy, zahmlieva veci, ktoré závisia od ďalších faktorov,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal prezident SKU Vladimír Crmoman.

Zmenu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch bez konsenzuálnej dohody a kvalitnej diskusie všetkých relevantných partnerov vníma SKU iba ako snahu ukázať aspoň niečo v závere štvorročného volebného obdobia súčasnej vlády.

Ministerstvo školstva v zákone schválilo opatrenia na ochranu učiteľov pred sociálno-patologickými javmi. SKU v zaslaných pripomienkach zdôrazňuje, že táto ochrana ostáva iba deklaratívna a povrchná.

Zákon nenadväzuje na opatrenia


SKU tvrdí, že zákon neuvádza žiadne úpravy, ktoré by zabezpečovali ochranu zamestnanca nad rámec iných zákonov. Nový zákon podľa SKU nenadväzuje na reálne opatrenia vo vnútri rezortu školstva, iba opäť deklaruje to, čo tu bolo platné desať rokov, ale v praxi to nefunguje.

„Nazdávame sa, že zmene zákona mala predchádzať najprv komplexná transformácia priamo riadených organizácií, ako to vyplývalo aj zo Správy o stave školstva, na ktorú sa odvoláva aj programové vyhlásenie vlády,“ vysvetľuje SKU.

Za veľmi nejasný považuje SKU aj systém poradenstva v školách, ktorému chýba napojenie na ostatné profesie. „Pri súčasnom pôsobení pedagogických zamestnancov, výchovného a kariérového poradcu a odborného tímu, je potrebné vytýčiť a rozdeliť pôsobnosť a kompetencie," zdôrazňuje SKU.

Žiadny nový bonus


Zákon navyše podľa učiteľov neprináša žiadny nový bonus pedagogickým ani odborným zamestnancom v oblasti finančnej motivácie a príplatkov.

V novom zákone sa podľa SKU výrazne obmedzuje možnosť kariérneho rastu asistentov učiteľa a zahraničných lektorov, ktorí sú stále viac dôležitejšou súčasťou pedagogického tímu na škole. Predstavitelia SKU to považujú za priamu diskrimináciu v zákone.

Zákonom o pedagogických a odborných zamestnancoch sa zmení kreditový systém či prístup k atestáciám. Vychovávateľom sa tiež znížia úväzky o dve hodiny týždenne, posilní sa kariérové poradenstvo a zavedú sa opatrenia na ochranu učiteľov pred sociálno-patologickým správaním. Parlament ho schválil 2. apríla a účinnosť nadobudne od 1. septembra 2019.Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, Slovenská komora učiteľov
Zdroj: Webnoviny.sk - Učitelia žiadajú veto prezidenta Kisku, k zákonu o pedagogických zamestnancoch majú výhrady © SITA Všetky práva vyhradené.


Zdroj: Webnoviny
Prejdi na úvodnú stránku portálu Levičan.sk
10 zobrazení
label