Posledný inzerát...

thumb1

Vinicu

2018-07-30 17:40:20 | nehnuteľnosti

Predám vinicu nad Margitou, kataster Kalinčiakovo 18 á, na pozemku sa nachádza pivnica Na vinici sa nachádza približne 400 koreňov v 4 radoch na betónových stĺpoch Prístup dobrý od Margity a od Mýtnych Ludan Cena 3000 €, možná do...

zobraziť inzerciu!

Ponuka práce

Učiteľka v súkromných jasliach

2017-05-18 18:52:49

- samostatné odborné vedenie 1-3 ročných detí, - plnenie programu výchovy a vzdelávania detí podľa osnov - hygiena detí - vedenie detí s samostatnosti - realizácia hier a aktivít ...

zobraziť pracovné ponuky!

Predpoveď počasia

Najnovšia galéria

Fotky Movement 2016
thumb1 thumb2 thumb3
...prejsť na fotogalérie Levičan.sk

Najbližšia udalosť

FARMÁRSKA NEDEĽA V BOHUNICIACH
25.08.2019 o 09:00 | Areál vodného mlyna v Bohuniciach

...prejsť na kalendár udalostí

Posledná pridaná firma

Logo Levičan.sk

Podporte projekt Levičan.sk umiestnením jedného z bannerov na Vaše stránky!
Úvodná stránka » Slovenské spravodajstvo » Veda a technika » Zobrazenie článku

SpaceShipTwo vyletel do kozmického priestoru, úspech priblížil komerčné výlety do vesmíru

2018-12-13 | Veda a technika

Raketoplán SpaceShipTwo spoločnosti Virgin Galactic britského miliardára Richarda Bransona úspešne

SpaceShipTwo vyletel do kozmického priestoru, úspech priblížil komerčné výlety do vesmíru

BRATISLAVA 13. decembra (WebNoviny.sk) - Raketoplán SpaceShipTwo spoločnosti Virgin Galactic britského miliardára Richarda Bransona úspešne vyletel do kozmického priestoru a vrátil sa naspäť. Stroj vyletel počas testovacieho letu do výšky 82,7 kilometra.

Presiahol tak hranicu, kde podľa spoločnosti, amerického letectva a ďalších amerických agentúr začína kozmický priestor. Raketoplán však nepresiahol takzvanú Kármánovu hranicu, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 100 kilometrov a predstavuje koniec zemskej atmosféry.

Štvrtý test programu Virgin Galactic


Raketoplán vyletel z Mohavskej púšte v Kalifornii. Stroj vynieslo do vzduchu špeciálne lietadlo, ktoré ho vypustilo vo výške 13 100 metrov. Raketoplán následne zapálil motor, ktorý podľa spoločnosti horel 60 sekúnd, kým naberal výšku. Stroj pritom letel 2,9-násobne vyššou rýchlosťou, ako je rýchlosť zvuku.

Na palube SpaceShipTwo boli dvaja piloti, ktorí viezli "pasažierku" - figurínu pomenovanú Annie - a štyri experimenty z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Piloti Mark Stucky a Rick Sturckow dostanú odznaky komerčných astronautov.

Štvrtkový test bol už štvrtým takýmto testovaním v rámci vesmírneho programu Virgin Galactic. Program od jeho vzniku sprevádzali početné nezdary a zdržania, ako napríklad smrteľná nehoda v roku 2014.

250-tisíc dolárov za cestu


Úspech testovacieho letu priblížil Virgin Galactic bližšie k uskutočneniu komerčných výletov do vesmíru. Cieľom spoločnosti je voziť na svojom šesťmiestnom raketopláne veľkom asi ako súkromné lietadlo platiacich pasažierov. Spravodajský portál BBC pripomína, že si firma účtuje 250-tisíc dolárov (v prepočte takmer 220-tisíc eur) za 90-minútový let. Na takúto cestu si podľa Virgin Galactic kúpilo lístky alebo dalo preddavok už viac ako 600 ľudí. Branson tvrdí, že chce byť prvým takýmto pasažierom.

Sesterská spoločnosť Virgin Galactic vyvíja nové verzie SpaceShipTwo a testuje ich let. Stroje pri predošlých testovacích letoch dosiahli výšku 52 kilometrov.

Branson nie je jediným podnikateľom, ktorý sa realizuje vo "vesmírnom turizme". O poskytovanie komerčných letov do vesmíru sa usilujú aj spoločnosť Blue Origin Jeffa Bezosa a SpaceX Elona Muska.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: SpaceShipTwo, vesmír, Virgin Galactic
Zdroj: Webnoviny.sk - SpaceShipTwo vyletel do kozmického priestoru, úspech priblížil komerčné výlety do vesmíru © SITA Všetky práva vyhradené.


Zdroj: Webnoviny
Prejdi na úvodnú stránku portálu Levičan.sk
49 zobrazení
label