Posledný inzerát...

thumb1

Vinicu

2018-07-30 17:40:20 | nehnuteľnosti

Predám vinicu nad Margitou, kataster Kalinčiakovo 18 á, na pozemku sa nachádza pivnica Na vinici sa nachádza približne 400 koreňov v 4 radoch na betónových stĺpoch Prístup dobrý od Margity a od Mýtnych Ludan Cena 3000 €, možná do...

zobraziť inzerciu!

Ponuka práce

Učiteľka v súkromných jasliach

2017-05-18 18:52:49

- samostatné odborné vedenie 1-3 ročných detí, - plnenie programu výchovy a vzdelávania detí podľa osnov - hygiena detí - vedenie detí s samostatnosti - realizácia hier a aktivít ...

zobraziť pracovné ponuky!

Predpoveď počasia

Najnovšia galéria

Fotky Movement 2016
thumb1 thumb2 thumb3
...prejsť na fotogalérie Levičan.sk

Najbližšia udalosť

Vianočný koncert Cimbal Brothers a Mirka Partlová
03.12.2018 o 19:00 | CK Junior Levice

...prejsť na kalendár udalostí

Posledná pridaná firma

Logo Levičan.sk

Podporte projekt Levičan.sk umiestnením jedného z bannerov na Vaše stránky!
Úvodná stránka » Slovenské spravodajstvo » Slovensko » Zobrazenie článku

Obyvatelia Dražoviec sa boja vychádzať na ulicu, dôvodom sú Rómovia aj cudzinci z Jaguaru

2018-09-14 | Slovensko

Obyvatelia Dražoviec sa boja vychádzať na ulicu, dôvodom sú Rómovia aj cudzinci z Jaguaru

NITRA 14. septembra (WebNoviny.sk) – Obyvatelia Dražoviec spísali petíciu, v ktorej poukazujú na dlhodobo neriešené problémy tejto mestskej časti Nitry. Hovoria, že niekedy sa už doslova boja vyjsť na ulicu, pretože delikty miestnych Rómov sú na dennom poriadku.

Ďalším problémom je nekontrolovaný nárast počtu cudzincov, ktorí sem prichádzajú za prácou v Jaguari Land Rover, prípadne ďalších firmách v neďalekom priemyselnom parku. „Nemáme nič proti tomu, že potrebujú niekde bývať, ale horšie je, že sú to všetko ľudia, ktorí majú takpovediac svoj režim a ten nevyhovuje súčasnému stavu Dražoviec,“ povedal poslanec za Zobor, Dražovce Pavel Varga. Prichádzajú sem napríklad Rumuni, Srbi či Albánci.

„Dražovčania predali svoje domy a skúpili to ľudia z Bratislavy a rôznych iných miest Slovenska a tým je jedno, kto tam býva a ako,“ poukazuje poslanec.

Občianske združenie Pre Dražovce chce preto skupovať nehnuteľnosti od právoplatných vlastníkov. „Aby sme tých, ktorí sú tam neprávom, vedeli odtiaľ dostať, resp. vymáhať od nich nájomné,“ zdôvodnil Varga. Príspevky občianskemu združeniu na tento účel budú dobrovoľnou pôžičkou.

Verejný sľub primátora Nitra


Pod petíciu sa podpísalo 1 000 obyvateľov, zaoberalo sa ňou mestské zastupiteľstvo. Obyvatelia žiadajú mesto o revitalizáciu Dražoviec ako tradičnej dediny s využitím jej hodnôt na rozvoj turizmu a agroturizmu a požadujú tiež vytvorenie samostatného volebného obvodu Dražovce.

Chcú, aby primátor Jozef Dvonč dodržal svoj verejný sľub o preinvestovaní štyroch miliónov eur do Dražoviec ako mestskej časti, ktorá je najviac zasiahnutá investíciou Jaguaru Land Rover.

Metskú políciu žiadajú, aby prijaté oznámenia nebagatelizovala, ale ich prešetrila. „V Dražovciach sa doslova rabuje, neprispôsobiví Rómovia váľajú ploty, odtrhávajú ešte nezrelé ovocie, keď to zistia, tak ho potom hádžu po zemi,“ hovorí Varga.

Nakradnuté ovocie a zeleninu následne predávajú. „Malé deti slovne i fyzicky napádajú babky, ktoré chodia ráno alebo večer do kostola. Dievčatá sa boja chodiť autobusom domov zo školy alebo z práce, rodičia ich musia voziť autom,“ vymenoval Varga. Obyvatelia však podľa jeho slov mnohokrát kriminalitu polícii nehlásia, pretože sa boja.

Zvýšenie počtu mestských kamier


V dôsledku problémov s neprispôsobivými obyvateľmi je už zhruba mesiac zatvorený v Dražovciach obchod. Pre časté krádeže mal pravidelne manko, na zlodejov nestačil ani pracovník SBS. Otvoriť obchod by znova mali koncom septembra. Problém je zohnať personál do obchodu. „Zohľadňuje sa im manko a boja sa vystúpiť proti týmto spoluobčanom,“ podotkol Varga.

Petičný výbor zložený z obyvateľov Dražoviec žiada aj zvýšenie počtu mestských kamier minimálne o desať. Radnica bude rekonštruovať v tejto mestskej časti verejné osvetlenie a pri tej príležitosti sem nainštaluje štyri kamery. V súčasnosti je tu jedna, tá však podľa Vargu nepomáha. Stalo sa už, že výtržníci rozbili svetlá a kamera tak nespĺňala svoj účel.

Primátor Jozef Dvonč hovorí, že problémy Dražoviec rieši. „Porád k tejto téme už bolo mnoho a viem zdokumentovať konkrétne veci, ktoré sa tam urobili. Ale myslieť si, že naraz vytesníme 3 000 Rómov z mesta Nitry... Však tí tu odjakživa žili. Otázka je, čo sa s nimi udialo po roku 1989, prečo prestali chodiť do roboty, prečo nemáme trestný čin príživníctvo,“ zamyslel sa Dvonč. Hliadka mestskej polície býva podľa jeho slov od 17:00 do 22:00 každý večer v Dražovciach a rovnako aj v Krškanoch, kde majú podobné problémy s Rómami.Viac k témam: Jaguar Land Rover v Nitre, Jozef Dvonč, rómovia
Zdroj: Webnoviny.sk - Obyvatelia Dražoviec sa boja vychádzať na ulicu, dôvodom sú Rómovia aj cudzinci z Jaguaru © SITA Všetky práva vyhradené.


Zdroj: Webnoviny
Prejdi na úvodnú stránku portálu Levičan.sk
9 zobrazení
label