Posledný inzerát...

thumb1

Vinicu

2018-07-30 17:40:20 | nehnuteľnosti

Predám vinicu nad Margitou, kataster Kalinčiakovo 18 á, na pozemku sa nachádza pivnica Na vinici sa nachádza približne 400 koreňov v 4 radoch na betónových stĺpoch Prístup dobrý od Margity a od Mýtnych Ludan Cena 3000 €, možná do...

zobraziť inzerciu!

Ponuka práce

Učiteľka v súkromných jasliach

2017-05-18 18:52:49

- samostatné odborné vedenie 1-3 ročných detí, - plnenie programu výchovy a vzdelávania detí podľa osnov - hygiena detí - vedenie detí s samostatnosti - realizácia hier a aktivít ...

zobraziť pracovné ponuky!

Predpoveď počasia

Najnovšia galéria

Fotky Movement 2016
thumb1 thumb2 thumb3
...prejsť na fotogalérie Levičan.sk

Najbližšia udalosť

FARMÁRSKA NEDEĽA V BOHUNICIACH
25.08.2019 o 09:00 | Areál vodného mlyna v Bohuniciach

...prejsť na kalendár udalostí

Posledná pridaná firma

Logo Levičan.sk

Podporte projekt Levičan.sk umiestnením jedného z bannerov na Vaše stránky!
Úvodná stránka » Levické noviny » Správy » Zobrazenie článku

Chrípka alebo vtáčia chrípka?

2017-01-26 09:12:00 | Správy
Chrípka alebo vtáčia chrípka?

Regionálny úrad verejného zdravotníctva Levice informuje.

Zvýšený výskyt chrípky

V súčasnosti beží v SR obdobie zvýšeného výskytu chrípky a chrípke podobných ochorení a zároveň bol zaznamenaný vo viacerých ohniskách na Slovensku výskyt vtáčej chrípky. Preto je na mieste mať základné informácie o týchto ochoreniach, aby sa každý vedel účinne pred nimi chrániť.

Il.640
(Ilustračné foto, zdroj: px)

Čo je chrípka?

Je to infekčné ochorenie ľudí vyvolané vírusom typu A, B alebo C. Šíri sa kvapôčkovou nákazou. Miestom vstupu do organizmu človeka sú ústa, nos alebo očné spojivky.

Prejaví sa náhlym nástupom ochorenia s vysokými horúčkami, bolesťami hlavy, kĺbov, svalov, hrdla, zápalom slizníc, suchým kašľom, malátnosťou, únavou, pálivým pocitom v hrdle a za hrudnou kosťou. Väčšina ľudí chrípku za jeden až dva týždne vyleží, únava a malátnosť môže pretrvávať dlhšie, ale ak sa chrípka podcení, môžu nastať komplikácie, napr. pneumónia (zápal pľúc) alebo bronchitída (zápal priedušiek), pri ktorých je nutná už aj hospitalizácia.

Prevencia. Chrípke možno predchádzať včasným očkovaním (hlavne rizikových skupín) ľudí. Na chrípku môže ochorieť ktokoľvek, ale ohrozenou skupinou z pridruženia komplikácií sú hlavne starší ľudia vo veku od 60 rokov, alebo ľudia s chronickými dýchacími problémami, poruchami srdcovo-cievneho aparátu, zníženou obranyschopnosťou organizmu, cukrovkou, ako aj zdravotnícky personál, ktorí ošetruje chorých. Je dôležité zvyšovať prirodzenú obranyschopnosť organizmu pravidelným prívodom vitamínov a bielkovín, pobytom na čerstvom vzduchu, dôkladným priamym vetraním (otváranie okien). Vyhýbať sa hromadným podujatiam v uzavretých priestoroch.

Liečenie je potrebné nepodceniť a chrípku sa v žiadnom prípade neodporúča prechodiť. Základnou zásadou je kľud na lôžku, príjem dostatočného množstva tekutín a vypotenie sa. Dôležité je časté a účinné vetranie všetkých priestorov .

Čo je vtáčia chrípka?

Je to ochorenie vtákov, hydiny, prípadne iných zvierat vyvolané vysoko patogénnymi vírusmi vtáčej chrípky, z ktorých nie každý typ je prenosný na človeka. V minulosti bolo preukázané ochorenie ľudí po prenose typu vírusu H5N1 z uhynutých vtákov na človeka. V súčasnosti bol z uhynutých zvierat v okrese Levice izolovaný typ vírusu H5N8. U tohto typu vírusu vtáčej chrípky doteraz nebol zaznamenaný prenos zo zvieraťa na človeka.

Prejavy vtáčej chrípky u človeka

V anamnéze je spravidla kontakt s chorým alebo uhynutým vtákom, náhly nástup ochorenia, vysoké horúčky nad 38°C, kašeľ, bolesti hrdla, únava, malátnosť, bolesť hlavy, svalov, kĺbov, očné infekcie, zápal pľúc, vážne dýchacie problémy.

Šíri sa medzi vtákmi a hydinou a na človeka sa môže preniesť priamym kontaktom s chorým, resp. uhynutým zvieraťom pri nedodržaní zásad osobnej hygieny, alebo vdýchnutím infikovaného prachu. Ochorenie sa môže preniesť aj kontaktom s kontaminovanými povrchmi rôznych predmetov alebo potravín výlučkami z chorých zvierat a inými odpadmi. Miestom vstupu do organizmu môžu byť ústa, nos alebo očné spojivky. Doteraz nebol zaznamenaný prenos z človeka na človeka.

Prevencia. Proti vtáčej chrípke nebola zatiaľ vyvinutá vakcína a preto nie je možné predchádzať tomuto ochoreniu očkovaním. Účinnou prevenciou je ochrana vstupných brán do organizmu (ústa, nos, očné spojivky) vhodnými osobnými ochrannými pomôckami (rúška, okuliare, gumené rukavice, ochranný odev, gumené čižmy) tých osôb, čo do kontaktu s vtákmi alebo hydinou musia prísť. Najúčinnejším opatrením je vyhýbať sa v súčasnosti priamemu kontaktu aj so zdravými vtákmi a hydinou a táto zásada platí dupľovane pri chorých alebo uhynutých zvieratách.

Opatrenia na predchádzanie vzniku ochorení u ľudí

Pri epidémii ľudskej chrípky, rovnako aj pri výskyte vtáčej chrípky je najúčinnejším preventívnym opatrením prerušiť kontakty možného prenosu - zákaz konania hromadných akcií, zákaz stretávania ľudí v uzavretých priestoroch, očkovanie proti bežnej chrípke, posilnenie prirodzenej imunity – vitamíny, pohyb na čerstvom vzduchu, strava bohatá na bielkoviny, dôkladné dodržiavanie osobnej hygieny (časté umývanie rúk mydlom v teplej vode), vyhýbanie sa kontaktu s chorými a uhynutými zvieratami. V prípade objavenia sa príznakov ochorenia na chrípku za súčasne pozitívnej anamnézy na kontakt s chorým alebo uhynutým vtákom, resp. hydinou za posledných 7 až 10 dní dozadu je dôležité včas vyhľadať lekára, upozorniť ho na takýto kontakt a nepodceňovať liečbu. Všetky pokrmy z hydiny a vajec je potrebné dostatočne tepelne upraviť, čo znamená aspoň pri teplote 70°C po dobu najmenej 30 minút.

V súčasnom období beží epidémia ľudskej chrípky a popri tom je zaznamenaný výskyt vtáčej chrípky. Obava odborníkov vyplýva z rizika mutácie vírusov cirkulujúcich v prírode.

Opatrenia na predchádzanie vzniku ochorení u zvierat

Chovatelia hydiny musia mať informácie o riziku ochorenia chovu, o opatreniach, ako riziku prenosu ochorenia predchádzať, ako chov účinne chrániť, ale tiež o tom, ako postupovať pri výskyte ochorenia alebo úhyne zvierat čo je úloha Regionálnej a veterinárnej správy, im tieto informácie poskytnúť.

Zdroj: MUDr. Alena Frtúsová, MPH, RÚVZ Levice

Prejdi na úvodnú stránku portálu Levičan.sk




© ISPOM, s.r.o. (Levičan.sk) - Autorské práva sú vyhradené a akékoľvek použitie častí alebo celku bez písomného povolenia vydavateľa sú zakázané.

2615 zobrazení | pridal: admin levican
label