Posledný inzerát...

thumb1

Vinicu

2018-07-30 17:40:20 | nehnuteľnosti

Predám vinicu nad Margitou, kataster Kalinčiakovo 18 á, na pozemku sa nachádza pivnica Na vinici sa nachádza približne 400 koreňov v 4 radoch na betónových stĺpoch Prístup dobrý od Margity a od Mýtnych Ludan Cena 3000 €, možná do...

zobraziť inzerciu!

Ponuka práce

Učiteľka v súkromných jasliach

2017-05-18 18:52:49

- samostatné odborné vedenie 1-3 ročných detí, - plnenie programu výchovy a vzdelávania detí podľa osnov - hygiena detí - vedenie detí s samostatnosti - realizácia hier a aktivít ...

zobraziť pracovné ponuky!

Predpoveď počasia

Najnovšia galéria

Fotky Movement 2016
thumb1 thumb2 thumb3
...prejsť na fotogalérie Levičan.sk

Najbližšia udalosť

FARMÁRSKA NEDEĽA V BOHUNICIACH
25.08.2019 o 09:00 | Areál vodného mlyna v Bohuniciach

...prejsť na kalendár udalostí

Posledná pridaná firma

Logo Levičan.sk

Podporte projekt Levičan.sk umiestnením jedného z bannerov na Vaše stránky!
Úvodná stránka » Levické noviny » Správy » Zobrazenie článku

Aj levickí učitelia sa pridajú k štrajku

2016-01-20 20:05:44 | Správy
Aj levickí učitelia sa pridajú k štrajku

Levičan Ľudovít Sebelédi o štrajku učiteľov.

Zaplatiť žiakovi učiteľa tak, aby ...?

(Levičan.sk) Rozhovor so šéfom Nových školských odborov, Levičanom Ľudovítom Sebelédim.

Levičan Ľudovít Sebelédi o štrajku učiteľov

(Ilustračné foto Levičan.sk, 26.11.2012, Levice, štrajk učiteľov.)

Aké sú požiadavky štrajkujúcich učiteľov?

„Požiadavky ešte v októbri minulého roku sformulovala Slovenská komora učiteľov.(odkaz na článok TU). V skratke je to 1. zaplatiť žiakovi učiteľa tak, aby nemusel jeho učiteľ pracovať v inej práci a mohol sa venovať len a len žiakovi. 2. Zvýšiť kapitolu školstva o 400 miliónov, tak aby boli peniaze na opravy budov, pomôcky, knihy a podobne. 3. prepracovať kreditný systém vzdelávania tak, aby dával zmysel, najmä zrušiť 7 ročné trvanie kreditov. Kedže parlament v tomto volebnom období prijal vyše 20 zákonov v skrátenom legislatívnom konaní, sme presvedčení, že štrajk učiteľov sa zastaviť dal," pre Levičan.sk uviedol Ľ. Sebelédi, predseda Nových školských odborov.

Verí šéf Nových školských odborov sľubom?

„Nie. Sľubovalo sa nám vyše 25 rokov, od sľubov si už nič nesľubujeme. Vláda dnes môže konať okamžite, má v parlamente pohodlnú väčšinu, čiže záležitosť je otázkou vôle, nie možností," odpovedal Ľudovít Sebelédi, šéf Nových školských odborov.

Protest učiteľov 2016

(Aktualizované foto, 27.01.2016, Levice, Námestie hrdinov)

K čomu by ste vyzvali učiteľov, k čomu verejnosť?

„Učitelia sami cítia, že niečo nie je v poriadku a upozorňujú na to s malými prestávkami pernamentne od roku 2011. Už v tomto roku sme vláde odovzdali vyše 55 000 podpisov pod Petíciou Bledomodrej stužky s podobnými požiadavkami aké sú na stole dnes. Rozdiel je len v tom, že dnes sme o pár rokov múdrejší," situáciu vysvetlil predseda Sebelédi.

Aký je aktuálne priemerný mesačný plat učiteľa v hrubom, aký žiadate?

„Čísla sa rôznia, podľa toho, kto ich predkladá, snaha je ovplyvniť verejnú mienku z oboch strán..... Naša požiadavka, čo sa týka platov je 140€ do tarifných platov v tomto roku a 90€ v roku budúcom. Splnil by sa tak záväzok, ktorý si vláda sama dala vo svojom Programovom vyhlásení vlády pred 4 rokmi," odpovedal.

Video Levičan.sk: Protestné zhromaždenie učiteľov v Leviciach 26.11.2012

Koľko učiteľov a škôl sa do štrajku zapojí?

„To vám dnes nik zodpovedne zodpovedať nevie. Čo vieme je, že štrajk je vyhlásený ako neobmedzený, že zapojiť sa doň v zmysle Ústavy SR môže každý učiteľ. A nik mu v tom nemôže brániť - opäť v zmysle Ústavy SR," na otázku odpovedal Ľ. Sebelédi.

mapa

Aktuálne informácie, mapa štrajkov, odkaz: isu.sk

A z okresu Levice?

„Aktuálne čísla sú na stránke isu.sk, práve v tejto chvíli je to 430 škôl a 7791 učiteľov. Ale čísla sa menia, neustály rast nám dáva stále väčšiu nádej, že budeme úspešní. Za nami sú naše deti, teda cúvať nie je kde," informoval.

Ako dlho bude štrajk prebiehať?

„Štrajk je neobmedzený, do splnenia požiadaviek. Prvé zhromaždenie bude v Bratislave v pondelok 25. 1. o 11,00 na Námestí SNP a pokiaľ všetko dobre pôjde druhé veľké zhromaždenie bude v stredu u nás v Leviciach," informoval predseda Sebelédi.

Na záver, čo odkážete Levičanom?

„Naše Levice sú krásne mesto. Žijú v ňom krásni a verím, že aj chápaví a múdri ľudia, ktorí bez ohľadu na strannícke, odborárske, náboženské či iné tričká pochopia, že dnes učitelia stoja na námestiach aj za nich, za ich deti, za ich budúcnosť. Že práve dnes sa rozhoduje o tom, aká to budúcnosť vlastne bude. Podľa mňa by v žiadnom prípade nemali stáť bokom," Levičanom odkázal Ľudovít Sebelédi, Nové školské odbory.

P.B.

Viac aktuálnych informácií o štrajku nájdete na isu.sk

Prečítajte si aj:

Nazory na odmeny

Názory na odmeňovanie riaditeľov škôl v Leviciach

Riaditelia levických škôl dostali vysoké odmeny

Riaditelia školských zariadení boli ocenení tisíckami eur

Zdroj: Levičan.sk, P.B.

Prejdi na úvodnú stránku portálu Levičan.sk
© ISPOM, s.r.o. (Levičan.sk) - Autorské práva sú vyhradené a akékoľvek použitie častí alebo celku bez písomného povolenia vydavateľa sú zakázané.

3592 zobrazení | pridal: admin levican
label