Posledný inzerát...

thumb1

Vinicu

2018-07-30 17:40:20 | nehnuteľnosti

Predám vinicu nad Margitou, kataster Kalinčiakovo 18 á, na pozemku sa nachádza pivnica Na vinici sa nachádza približne 400 koreňov v 4 radoch na betónových stĺpoch Prístup dobrý od Margity a od Mýtnych Ludan Cena 3000 €, možná do...

zobraziť inzerciu!

Ponuka práce

Učiteľka v súkromných jasliach

2017-05-18 18:52:49

- samostatné odborné vedenie 1-3 ročných detí, - plnenie programu výchovy a vzdelávania detí podľa osnov - hygiena detí - vedenie detí s samostatnosti - realizácia hier a aktivít ...

zobraziť pracovné ponuky!

Predpoveď počasia

Najnovšia galéria

Fotky Movement 2016
thumb1 thumb2 thumb3
...prejsť na fotogalérie Levičan.sk

Najbližšia udalosť

FARMÁRSKA NEDEĽA V BOHUNICIACH
25.08.2019 o 09:00 | Areál vodného mlyna v Bohuniciach

...prejsť na kalendár udalostí

Posledná pridaná firma

Logo Levičan.sk

Podporte projekt Levičan.sk umiestnením jedného z bannerov na Vaše stránky!
Úvodná stránka » Levické noviny » Kultúra » Zobrazenie článku

Levičanom sa nepáči smetisko pred dverami amfiteátra

2015-06-04 13:00:32 | Kultúra
Levičanom sa nepáči smetisko pred dverami amfiteátra

Názory zodpovedných sa líšia. Prečítajte si reakciu riaditeľky MsKS Levice, predsedu a členov komisie kultúry MsZ.

(Levičan.sk) Dňa 14.04.2015 sme natočili video z okolia levického amfiteátra. Dnešný stav (fotky s označením 04.06.2015) si môžete pozrieť na fotografiách nižšie.

Amfiteáter v minulosti ponúkal Levičanom možnosti kultúrneho vyžitia, v posledných rokoch však chátra. Amfiteáter bol v 80-tych a 90- tych rokoch využívaný na podujatia pre deti a mládež, koncerty a ďalšie rôzne kultúrne podujatia v Leviciach.

Amtiteáter v Leviciach dňa 14.04.2015

V minulosti v levickom amfiteátri vystúpili známe kapely ako Elán, Team, Olympic, Lúčnica a ďalší. V tom čase bývalo pravidlom, že Levičania a ľudia z okolia dokázali zaplniť amfiteáter až do posledného miesta. V kultúrnom stánku nechýbalo občerstvenie a vládla tam čistota a poriadok.

Amfiteáter Levice dnes

Aktuálne má levický amfiteáter v správe Mestské kultúrne stredisko Levice. Záležitosti okolo kultúrnej oblasti rieši komisia kultúry pri MsÚ Levice.

Video: Amfiteáter Levice aktuálne

Čistota, poriadok a budúcnosť amfiteátra

V súvislosti s levickým amfiteátrom sme oslovili riaditeľku MsKS Levice Bertu Jasečkovú, predsedu komisie kultúry MsZ Miloša Zaujeca a členov komisie kultúry: Moniku Cokovú, Simonu Hudecovú, Romana Ďurčaťa a Juraj Gergelyho.

- text bez redakčných pravopisných a štylistických úprav

MsKS sa snaží udržať amfiteáter pri živote ...

Bc. Berta Jasečková, riaditeľka MsKS Levice: "Je pravda ,že bolo obdobie krízy a mesto muselo  rozhodnúť o prijoritnejších investíciách   , takže anfiteáter musel počkať. Do roku 2012 sa v prírodnom kine amfiteáter premietalo , takže sedenie aj keď nie celá kapacita bola funkčná. Od ukončenia premietania , nakoľko nieje kino zdigitalizované,MsKS  v rámci finančných možností, ktoré má k dispozícii od zriaďovateľa  sa snaží amfiteáter udržať pri živote. A aj preto sa v minulom roku začalo ohľadne amfiteátra pracovať na novej koncepcii a záchrane. Ohľadne návrhu úpravy amfiteátra si myslím ,že upraviť amfiteáter na oddychovo- kultúrnu zónu by bolo najvhodnejšie riešenie  , nakoľko v   tejto časti mesta obyvatelia nemajú také možnosti oddychu a relaxu  ako priamo v meste, npr. park M.R.Štefánika. Nemalou mierou by sa prispelo k zníženiu vandalizmu a devastovaniu prostredia."

"Najnovšie je zabezpečený vstup a pódium senzorovým   osvetlením, je naplánovaná nevyhnutná malovka šatní - prekrytie grafitov  a zamurovanie bočných vstupových dverí, nakoľko mreže, ktoré máte nafotené, neustále vandali vylamujú aj keď sú zavarené po každom vylomení."

"Ohľadne čiernych skládok , ktoré  pred amfiteátrom  neustále  robia obyvatelia nášho  mesta  , nežiadajte od MsKS zodpovednosť , tú hľadajte v samotných znečisťovateľov," pre portál Levičan.sk vysvetlila Berta Jasečková, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Levice.

Roky v politike, avšak s nádejou ...

Bc. Miloš Zaujec, predseda komisie kultúry MsZ Levice: "Žalostný stav amfiteátra pretrváva už roky, príčin je viac. Prevažuje stránka ekonomická, v dnešnom svete digitálnych technológií  je potrebné vymeniť celú technológiu aby sa dalo premietať. Ďalším problémom podľa mňa tiež súvisí s modernými technológiami že ľudia si dokážu veľa vecí stiahnuť a pozrieť  v pohodlí domova. Tým že sa amfiteáter roky nevyužíva tak chátra, o to bude jeho revitalizácia oveľa náročnejšia."  

"Na poslednej komisii kultúry sme sa bavili aj o tom že musíme vypracovať novú koncepciu kultúry ktorá bude zohľadňovať aj využitie amfiteátra, prebehlo už niekoľko rokovaní kde sa táto téme preberala a uvažuje sa z priestoru amfiteátra urobiť priestor pre väčšie celospoločenské využitie (oddychová zóna, detské ihrisko, skate park a samozrejme aj premietanie filmov a aj koncerty. Vzniká na tento priestor štúdia ktorá keď bude hotová dá sa na pripomienkovanie občanom, občianskym združeniam nášho mesta .  Predpokladá sa že táto realizácia bude prebiehať v niekoľkých etapách, samozrejme bude dôležité financovanie a to sa bude riešiť cez rozpočet mesta a s využitím iných možností získať financie." 

"Ja verím že v tomto volebnom období sa nám revitalizácia amfiteátra podarí uskutočniť a amfiteáter bude opäť slúžiť občanom nielen nášho mesta ale aj okresu," vysvetlil Miloš Zaujec, predseda komisie kultúry MsZ Levice.

Za poriadok v meste sú zodpovedné príslušné spoločnosti ...

Ing. Roman Ďurčať, člen komisie kultúry MsZ: "Neporiadok na amfiteátri tak ako aj inde nevzbudzuje vo mne príjemné pocity. Za poriadok v meste sú zodpovedné príslušné spoločnosti. Prečo nekonali, tak na to vám neviem odpovedať. Skôr ma zarmútilo že vôbec taký neporiadok vznikol (bohužiaľ vzniká už dávno aj na iných miestach v meste). Lepšie je konať systémovo tak aby nevznikal neporiadok, no to je záležitosť nás všetkých v meste. Revitalizáciu amfiteátra vám bližšie popíše pán primátor, ktorý ju aj predstavil na komisii kultúry,"vysvetlil Roman Ďurčať, člen komisie kultúry MsZ Levice.

Čo je za levickým amfiteátrom? ...

Mgr. Monika Coková, členka komisie kultúry MsZ Levice: "Vážená redakcia, nakoľko sme ako členovia komisii boli vyzvaní o názor k článku Levičanom sa nepáči smetisko pred dverami amfiteátra. Podotýkam že ide výlučne o môj postoj k tejto problematike a preto aj môj písomný prejav bude len mojim vlastným stanoviskom, nie stanoviskom celej kultúrnej komisii."

"Som veľmi rada že naši občania sa postupne prebúdzajú z letargie a začínajú si viac všímať svoje okolie., diskutujú na fórach ako fb a pod. Ale len diskusia nestačí. Som členkou komisie kultúry a áno, musím priznať aj toto je náplňou našej práce, reagovať na podnety obyvateľov, hľadať odpovede a riešenia predkladať tieto podnety do zastupiteľstva prostredníctvom komisií. Teraz sa však vrátim k uvedenej problematike."

"Z dostupných materiálov som si pozrela že dňa 14.04.2015 bolo natočené video z okolia levického amfiteátra. K tomuto videu bola rozpútaná verejná diskusia. Po zhliadnutí videa môžem smutne konštatovať, že niekdajší amfiteáter má svoje časy „slávy“ za sebou. Pri pohľade na tento objekt ma chytá nostalgia spomienok na podujatia, ktoré tu boli zorganizované vo veľkolepom štýle."

"Natíska sa mi preto otázka, o čo ide, lebo za všetkým je vždy niečo len to niečo treba vykutať pomenovať a nájsť riešenie. Otázkou je či sa to vôbec chce niekomu riešiť."/p>

Z uznesenia MsZ vyplýva nasledovné:

Rozpočet pre MsKS Levice na rok 2015 je nasledovný:

"Z rozpočtu bolo vyčlenených na údržbu objektov a synagógy 9 000 eur. Ak správne chápem myslí sa všetkých objektov ktoré spravuje MsKS a tu skutočne suma 9000 € by rozhodne nepokryla ani náklady spojené na odstránenie dezolátneho stavu amfiteátra. Preto mi nie je celkom jasné a znovu sa pýtam sama seba „čo je za tým“..."

"Prečo je na tak veľký areál ktorý je naozaj v havarijnom stave daná nepostačujúca suma. Počítal vôbec niekto s jej opravou? Je tu vôbec záujem riešiť niečo? Myslím že NIE. Tento problém sa z roka na rok presúva ako horúci zemiak. Možno sa len „pozabudlo“ a možno sa „pozabudlo s nejakého dôvodu lebo sa pozabudnúť chcelo“. Neviem... Amfiteáter je majetkom mesta, ktoré ho dalo do správy MsKS. Ak sa MsKS nemôže o tento majetok starať a zveľaďovať ho, nakoľko nemá naň dostačujúce finančné zdroje, čo s tým? Mám pocit akoby sa mesto chcelo zbaviť svojej zodpovednosti a jednoducho hodilo všetko na plecia MsKS: na tu máš, staraj sa ...Ale ako sa postarať o takýto objekt ak naň nie je finančná suma?"

"Lenže ak sa nepostaráme, žiadne financie z tohto objektu do rozpočtu ani nepotečú. Veď kto by chcel čo zorganizovať na chátrajúcom objekte, kde už pomaly ale iste ide aj o zdravie občana. Možno tak nejaké podujatie „NOC HORORU“ Iba blázon by si takýto priestor prenajal a preto MsKS nemôže z týchto priestorov ani inkasovať prenájom z ktorého by mohlo hradiť opravy a údržbu. Nemôže ani urobiť vlastné koncerty pretože by divákov vystavilo hrozbe ujmy na zdraví. Peniaze z vypredaného podujatia by boli skvelé, ale za týchto okolností to možné nie je. Viem že riaditeľka roky poukazuje na túto skutočnosť ale výsledok je nulový. Kto vždy mávne rukou nad jej žiadosťami o riešenie? Chcela by som to konkrétne meno, ale to sa asi nedozviem. Preto som sa rozhodla a zistím nasledovné: 1/ na najbližšom zasadaní komisie kultúry v rámci diskusie predostriem konkrétne otázku: „ čo sa plánuje v najbližšej dobe urobiť s amfiteátrom?“ „ kto je zodpovedný za to v akom stave je momentálne amfiteáter?“ „ kedy bude pripravený nejaký plán rozvoja amfiteátra?“

"Dúfam že na konkrétne otázky budú aj konkrétne odpovede, ktoré Vám potom sprostredkujem „z prvej ruky,“vysvetlila Monika Coková, členka komisie kultúry MsZ Levice.

MsKS by sa malo zaoberať čisto rozvojom kultúry a organizovaním podujatí v meste...

Simona Hudecová, členka komisie kultúry MsZ Levice: "Stav levického amfiteátra sa rieši už niekoľko rokov, avšak neúspešne a zatiaľ sa nezaujal jednoznačný postoj čo s ním ďalej. Pozrieť sa musí stránka ekonomická, či máme financie na rekonštrukciu na ďalšie fungovanie tohto kultúrneho stánku a ďalšia je určite záujem obyvateľstva o takúto ustanovizeň. Myslím si, že záujem je. Na poslednom zasadnutí kultúrnej komisie som navrhla, aby sme členovia kultúrnej komisie aktívne zorganizovali anketu v meste čo s kultúrou v Leviciach ďalej, kde jednou z otázok môže byť aj zistenie záujmu u obyvateľov tohto mesta o rekonštrukciu Amfiteátra. Problém v terajšej situácií vidím aj v tom, že MsKS okrem organizovania kultúrnych akcií a kultúrnej činnosti rieši aj správu budov (Junior, Synagóga, atď. ) a spadá sem aj spravovanie schátraného Amfiteátra. Táto činnosť by mala byť podľa môjho názoru rozdelená, MsKS by sa malo zaoberať čisto rozvojom kultúry a organizovaním podujatí v meste. Správu majetku by mala riešiť iná organizácia, ktorá by spravovala aj Amfiteáter. Do očistenia týchto priestorov by som zapojila pracovníkov určených na verejnoprospešné práce, zorganizovala by som brigády občanov, dobrovoľníkov, nadšencov. Oslovila by som skupiny, občianske alebo nezávislé zoskupenia, ktoré by vedeli vypomôcť pri vyčistení týchto priestorov, ktoré by aj oni mohli v budúcnosti využívať na svoju činnosť a prezentáciu, kultúrne vystúpenia. Takéto očistenie má samozrejme zmysel vtedy, ak sa rozhodne či sa pôjde do revitalizácie Amfiteátra, pretože potom ho môžeme čistiť každý týždeň, a nebude to mať zmysel, lebo sa v ňom nič nedeje a sociálne živly úradujú. Tejto situácii nevieme zabrániť. Určite by som oslovila aj Mestskú políciu o pozornosť tohto miesta. V Leviciach chýba takýto kultúrny stánok, ktorý by mohol slúžiť ako oddychová zelená zóna pre občanov mesta, nemali by tam chýbať detské ihriská, občerstvenie, cukráreň, možno lezecká stena, lavičky, miesta na rodinné pikniky, atď. Slúžiť by mohol aj na veľké kultúrne podujatia (veľké koncerty rôznych žánrov, folklórne festivaly, letné premietanie filmov, muzikálov ....), ale aj organizovanie menších kultúrnych podujatí v spolupráci s mnohými občianskymi združeniami ktoré tu vznikajú a sú aktívne.. Takéto podujatia v tomto meste nesporne chýbajú. Určite by som dala vypracovať štúdiu na tento priestor, spolu s pripomienkovaním od občanov tohto mesta, prizvala by som zástupcov kultúrnych zoskupení, občianskych združení a vyzvala ich aktívne sa spolupodieľať na projekte Amfiteáter," vysvetlila Simona Hudecová, členka komisie kultúry MsZ Levice.

To smetisko pred dverami amfiteátra si narobili samotní obyvatelia...

Juraj Gergely, člen komisie kultúry MsZ Levice: "Levičanom sa nepáči smetisko pred dverami amfiteátra", kde členov komisie kultúry vyzývate k reakcii. No na toto Vám viem povedať len jedno. To smetisko pred dverami amfiteátra si narobili samotní obyvatelia mesta /kultúra národa/ a majú to rišiť kompetentné orgány. Ohladne chátrania a zanendbávania amfiteátra už niekoľko rokov, je potrebné poukázať konkrétne na mesto Levice, ktoré doteraz nemalo vôľu a ochotu riešiť túto problematiku aj keď na komisii kultúry som už aj v minulom volebnom období vyzýval k obnove amfiteátra. Pevne verím, že prichádza riešenie okolo revitalizácie amfiteátra, nakoľko na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva predložilo svoj iniciačný zámer niekoľko mladých architektov občianskeho združenia pod vedením Arch.Juraja Ďuríka. Architektonickú štúdiu revitalizácie areálu amfiteátra Levice," vysvetlil Juraj Regrely, komisia kultúry MsZ Levice.

- text bez redakčných pravopisných a štylistických úprav

Zdroj, foto: Levičan.sk

Prejdi na úvodnú stránku portálu Levičan.sk

© ISPOM, s.r.o. (Levičan.sk) - Autorské práva sú vyhradené a akékoľvek použitie častí alebo celku bez písomného povolenia vydavateľa sú zakázané.

5152 zobrazení | pridal: admin levican
label