Posledný inzerát...

thumb1

Vinicu

2018-07-30 17:40:20 | nehnuteľnosti

Predám vinicu nad Margitou, kataster Kalinčiakovo 18 á, na pozemku sa nachádza pivnica Na vinici sa nachádza približne 400 koreňov v 4 radoch na betónových stĺpoch Prístup dobrý od Margity a od Mýtnych Ludan Cena 3000 €, možná do...

zobraziť inzerciu!

Ponuka práce

Učiteľka v súkromných jasliach

2017-05-18 18:52:49

- samostatné odborné vedenie 1-3 ročných detí, - plnenie programu výchovy a vzdelávania detí podľa osnov - hygiena detí - vedenie detí s samostatnosti - realizácia hier a aktivít ...

zobraziť pracovné ponuky!

Predpoveď počasia

Najnovšia galéria

Fotky Movement 2016
thumb1 thumb2 thumb3
...prejsť na fotogalérie Levičan.sk

Najbližšia udalosť

FARMÁRSKA NEDEĽA V BOHUNICIACH
25.08.2019 o 09:00 | Areál vodného mlyna v Bohuniciach

...prejsť na kalendár udalostí

Posledná pridaná firma

Logo Levičan.sk

Podporte projekt Levičan.sk umiestnením jedného z bannerov na Vaše stránky!
Úvodná stránka » Levické noviny » Rozhovory » Zobrazenie článku

LUGER: Vo výkone trestu som bol často slobodnejší

2012-10-04 08:11:13 | Rozhovory
LUGER: Vo výkone trestu som bol často slobodnejší

Rozhovor s Levičanom Mariánom Lugerom Šturdíkom

LUGER chystá nový klip SOM DISKRIMINOVANÝ

(Levičan.sk) Pre niekoho vrah, pre iných človek, ktorý zlyhal a svoj trest si odsedel. Do spoločnosti sa zaradil späť s úmyslom nie očistiť svoje svedomie, ale odstrašiť ľudí od podobných skutkov. Kontroverzný Marián Luger Šturdík je známy v Leviciach, na Slovensku ale už aj mimo neho. Od času ako opustil brány väzenia vydal dva albumy a chystá sa na tretí. V poslednom období pôsobí v Prahe, kde chystá spolu s veľkými osobnosťami českého showbiznisu pokračovanie benefičného koncertu DOTYK SVETLA 3.

Foto: Luger, Pásek, Jakub Mohamad Ali

(Praha Barrandov, z ľava: Luger, Jakub Mohamed Ali a český miliardár Pavel Pásek)

Marián Luger Šturdík o živote, diskriminácií, politikoch, mafii a Leviciach

(Rozhovor s Mariánom Šturdíkom)

Vieme o tom, že sa chystáš „točiť“ nový videoklip. Ideš znova poukázať na nejakú spoločenskú problematiku?

Áno, v sobotu v Kalnej nad Hronom  pri tanku ideme točiť klip k mojej novej skladbe - Som diskriminovaný. Tematický som  sa v tejto skladbe zameral na vážny spoločenský problém, ktorý sa vládnemu systému už dávno vymkol spod kontroly. Cítim sa v tejto krajine diskriminovaný a rozhodol som sa to povedať nahlas. V skladbe Som diskriminovaný opisujem, prečo sa tak cítim a som moc hrdý, že táto skladba vznikla, pre mňa a mojich ľudí to bude nová Slovenská hymna.

Foto: Marián Luger Šturdík z Levíc

Vo svojich textoch „rapuješ“ o problémoch spoločnosti. Medzi tvoje témy patrí život, spravodlivosť a svedomie. Kde berieš námety a čo chceš svojou hudbou dosiahnuť?

Každá moja skladba je obrazom buď môjho života, alebo života mojich blízkych, priateľov, známych, námet je pre mňa život samotný.

V minulosti si bol odsúdený, trest si si odsedel. Pociťuješ tresty aj v ďalšom živote?

Raz mi jeden môj kamarát vo výkone trestu povedal myšlienku, ktorej som vtedy moc nerozumel a nechápal som hĺbku toho, čo mi chcel tým povedať.. Keď som šiel na súd, kde sa rozhodovalo o mojom podmienečnom prepustení, tak ma zastavil a povedal mi: Maroši, nemáš sa na čo tešiť, aj keby ťa hneď dnes prepustili na slobodu. Pretože skutočný trest ťa čaká len tam vonku, za týmito bránami väznice. Dnes už viem, že tým myslel spoločenský trest, ktorého základným kameňom sú silné predsudky, ktoré každodenne v spoločnosti pociťujem. Ale pre mňa sú práve oni, čo ma posúvajú vpred a dodávajú mi chuť robiť veci z dňa na deň lepšie. Preto som veľmi povďačný každému neprajníkovi, pre mňa sú takýto ľudia veľmi dôležití.

Medzi ľuďmi často rezonujú debaty o politikoch a politike, mafiánoch a podsvetí. Podľa tvojich textov do toho asi vidíš. Čo vidíš?

Veľakrát ma v živote spájali akože so slovenským podsvetím, to len preto, lebo mojimi priateľmi sú Jozef Roháč, Mikuláš Černák, Ivan Skalický, aj nebohý Miroslav Sýkora a kopec ďalších, mňa nikdy nezaujíma, čo títo ľudia za mojím chrbtom robili, robia a budú robiť, ku mne sa vždy správali slušne, tak som nikdy nemal dôvod ich za nič odsudzovať a z môjho uhlu pohľadu by to aj bolo veľmi pokrytecké. Všetci títo ľudia dobre vedia, že pod lampou je najväčšia tma, každý dobre vie, že politika je jediná skutočná zločinecká skupina, ktorú v zahraničí nazývajú Mafiou. Ja som mafiána na vlastné oči ešte v živote nevidel, len v televízií napríklad v relácií NA TELO. Toľko špiny, inteligentného zla, zákernosti, podlosti, zneužívania a legálneho výpalníctva nie je nikde inde, len v Národnej rade S. Republiky. Ako to raz výstižne povedal Jožko Roháč, my všetci sme len planktón pre skutočné veľké a dravé ryby. Sme len otroci svojich otrokárov, myslel som si, že keď ma prepúšťali na slobodu z výkonu trestu, tak budem naozaj slobodný, no už som sa z tej naivity zobudil, keď som zistil, že poctivou a zodpovednou prácou budem vždy len otrok niekomu, niekedy mám pocit, že vo výkone trestu som bol často často slobodnejší, ako tu v civilnom sektore.

Foto: Luger Kriminálnik

Čo ti život dáva a čo ti vzal?

Pre mňa je život BOH, vďaka NEMU som dnes tým, kým som, robím to, čo robím, myslím a cítim úplne inak, ako pred 15timi rokmi. Každý deň mi prináša život nové možnosti, ktoré sa snažím využívať ne len pre seba, ale aj pre svoje okolie a ľudí, ktorí sú mojou veľkou oporou. Veľkou mojou bolesťou bolo, keď som vo výkone trestu prišiel o svoju maminu, ktorá prehrala boj s rakovinou. No aj tak som dnes BOHU vďačný za tak skvelú maminu, akú som mal, celý život mi bola veľkou OPOROU a veľa som sa od nej naučil.

Čo ti dodáva energiu pre tvoju tvorbu, kto je tvojou oporou?

Mojou najväčšou oporou je pre mňa dnes viera v BOHA. Veľakrát som padol a vstal a takto to prežívam vďaka BOHU aj dnes. Najväčším Božím darom pre mňa z ľudského ponímania je moja sestra Erika, ktorá celý život v dobrom, aj v tom zlom vždy pri mne stála a stojí dodnes. Bola pre mňa veľkou oporou v dobe po prepustení z výkonu trestu, po takom čase izolácie máloktorí odborníci veria v úspešnú adaptáciu v spoločnosti. Aj jej veľkou pomocou som tým prešiel a idem stále ďalej.

Si Levičan, ako a akú podporu cítiš z Levíc?

Určite som BOHU povďačný za každého Levičana, ktorý pri mne stojí, verí mi a podporuje ma v Tomko robím. Reprezentujem dnes Levice aj v stovežatej Prahe a vyzerá to tam so mnou dosť zaujímavo. No čo sa týka mesta, pre mňa nikto nikdy z kompetentných ľudí nič nespravili a ani nespravia. Je mi zle z kultúrnych aktivít nášho mesta a kde všade idú naše peniaze. Žiadnu podporu v týchto veciach talentovaní Levičania nemajú. Dokonca som organizoval najväčšiu hip-hopovú charitatívnu akciu v Československu a ani obyčajná Levická televízia tam neprišla, ani si to tam nikto z kompetentných nevšimol, no paradoxne si to všimli ľudia v Bratislave a Prahe a vďaka BOHU dnes riešime vážny Československý , veľký projekt Dotyk Svetla 3,ktorý verím tomu bude veľmi veľký. Ale tentokrát sa pod tento projekt mesto Levice nepodpíšu. Je to veľká hanba podľa mňa a určite rád v budúcnosti vysvetlím veľkým médiám, prečo nebude charitatívna akcia Dotyk Svetla 3 práve v Leviciach, už sa na to moc teším.

Čo odkážeš Levičanom?

Vďačím všetkým tým, ktorí ma neodpísali za ich podporu, no dúfam, že vás nesklamem, keď sa niekedy z Levíc odsťahujem. V tomto meste pre takých ľudí ako som aj ja nie sú vytvorené žiadne podmienky pre to, aby sme mohli vo svojej tvorbe pokračovať. Vždy som bol a budem na svoje mesto HRDÝ. Bol som Levičan, som Levičan a aj zomriem ako Levičan, na tom sa nikdy nič nezmení.

Videoklip: Oko vraha

Zdroj: Levičan.sk, Foto: archív M. Šturdík.

Ďalšie správy portálu Levičan.sk:

Levice vstúpili do nového ročníka NBL víťazstvom

Holduje levická mládež alkoholu čoraz viac?

Prejdi na úvodnú stránku portálu Levičan.sk
© ISPOM, s.r.o. (Levičan.sk) - Autorské práva sú vyhradené a akékoľvek použitie častí alebo celku bez písomného povolenia vydavateľa sú zakázané.

22303 zobrazení | pridal: admin levican
label