Posledný inzerát...

thumb1

Záhrada v okrese Levice

2017-04-06 08:08:28 | nehnuteľnosti

Mám záujem o záhradu, chatku s pozemkom v okrese Levice (od 2000 do max. 6000e). Ponuky posielajte na bridg01eleg@azet.sk....

zobraziť inzerciu!

Ponuka práce

Predavačka

2017-04-12 19:50:29

Bežna práca v obchode, práca v pokladni....

zobraziť pracovné ponuky!

Predpoveď počasia

Najnovšia galéria

Fotky Movement 2016
thumb1 thumb2 thumb3
...prejsť na fotogalérie Levičan.sk

Najbližšia udalosť

Čepček - Perlová parta
14.05.2017 o 18:00 | CK Junior, Levice

...prejsť na kalendár udalostí

Posledná pridaná firma

Logo Levičan.sk

Podporte projekt Levičan.sk umiestnením jedného z bannerov na Vaše stránky!
Úvodná stránka » Levické noviny » Správy » Zobrazenie článku

Hostia zo severu na Levických rybníkoch

2017-03-15 10:20:55 | Správy
Hostia zo severu na Levických rybníkoch

(Š. Č., Levičan.sk) Chránený areál Levické rybníky je predovšetkým unikátna lokalita - Chránené Územie, vyhlásené za účelom ochrany vodného vtáctva a vodných biocenóz na vedeckovýskumné ciele. V skorých jarných a neskorých jesenných mesiacoch sústava vodných plôch predstavuje ideálne miesto pre dočasný alebo trvalý výskyt nejedného unikátneho vtáčieho obyvateľa.

Nález v Leviciach: Hus divá
(Foto: Hus divá)

S príchodom jari (4.3.2017) sa dvojici prírodovedcov z Levíc, Petrovi Hoffmannovi a Štefanovi Čambalovi, podarilo na jednej z vodných plôch zaznamenať výskyt husí divých. Na území Slovenska hniezdi pravidelne len na Záhorí a je sťahovavá. Populačná hustota na Levických rybníkoch je veľmi nízka a tvorená len niekoľkými jedincami, hniezdenie nebolo zaznamenané.

Prvé marcové dni poznamenané silným vetrom k nám zrejme zavial aj veľmi vzácneho hosťa - Hus bieločelá. Hniezdi v arktickej časti Eurázie a Severnej Ameriky. U nás je to migrant a zimný hosť.

Vzácny vtáči hosť: Hus bieločelá
(Foto: Hus bieločelá)

Hus bieločelá sa odlišuje tmavšou sivou farbou krku a hlavy, na ktorej výrazne svieti biela koreňová časť zobáka a čela. Na brušnej strane má výrazné čierne pásy a škvrny. Zobák je mäsovopomarančový s bielym nechtom na konci, nohy pomarančové. Hlavné zimoviská sú pri rieke Morava, Dunaj a na Východoslovenskej rovine. Hoci sa na Levických rybníkoch v dávnej minulosti zaznamenala, jej prítomnosť je veľmi vzácna a trvá len pár dní. Na Levických rybníkoch ju Peter Hoffmann zaznamenal 6.3.2017, ale pri výskume o tri dni na to sa ju už nájsť nepodarilo.

Nález v prírode: Fúzatka Trstinová
(Foto: Fúzatka trstinová)

Peter Hoffmann zaznamenal na Levických rybníkoch aj prítomnosť ďalších unikátnych operencov, ako napr.: orliak morský, drozd čvíkota (sibírsky druh drozda), fúzatka trstinová, ktorá obýva brehové porasty stálych vôd v nižších nadmorských výškach, pričom je celoročne viazaná na trstinové porasty.

Peter Hoffmann chce vo výskume na Levických rybníkoch aj naďalej pokračovať.

Zdroj: Text Štefan Čambal, Foto Peter Hoffmann

Prejdi na úvodnú stránku portálu Levičan.sk
© ISPOM, s.r.o. (Levičan.sk) - Autorské práva sú vyhradené a akékoľvek použitie častí alebo celku bez písomného povolenia vydavateľa sú zakázané.

1023 zobrazení | pridal: admin levican
label