Posledný inzerát...

thumb1

Hľadáme učiteľku do súkromných jasiel

2017-05-17 09:55:09 | práca

Učiteľku s pedagogickým vzdelaním, na trvalý pracovný pomer s príjemným vystupovaním a láskavým vzťahom k deťom. Prax,znalosť základov Aj a vodič.p B je výhodou. Termín nástupu:1.9.2017 príp. aj skôr Kontakt:E-mail: drobcekovo.dc...

zobraziť inzerciu!

Ponuka práce

vodič

2017-05-09 14:52:37

nakládka a vykládka na území Slovenska, plný úväzok, pracovná doba jednozmenná pracovný pomer na dobu neurčitú...

zobraziť pracovné ponuky!

Predpoveď počasia

Najnovšia galéria

Fotky Movement 2016
thumb1 thumb2 thumb3
...prejsť na fotogalérie Levičan.sk

Najbližšia udalosť

Deň svätého Urbana na Krížnom vrchu
27.05.2017 o 14:00 | Levice, Krížny vrch

...prejsť na kalendár udalostí

Posledná pridaná firma

Logo Levičan.sk

Podporte projekt Levičan.sk umiestnením jedného z bannerov na Vaše stránky!
Úvodná stránka » Levické noviny » Správy » Zobrazenie článku

Hostia zo severu na Levických rybníkoch

2017-03-15 10:20:55 | Správy
Hostia zo severu na Levických rybníkoch

(Š. Č., Levičan.sk) Chránený areál Levické rybníky je predovšetkým unikátna lokalita - Chránené Územie, vyhlásené za účelom ochrany vodného vtáctva a vodných biocenóz na vedeckovýskumné ciele. V skorých jarných a neskorých jesenných mesiacoch sústava vodných plôch predstavuje ideálne miesto pre dočasný alebo trvalý výskyt nejedného unikátneho vtáčieho obyvateľa.

Nález v Leviciach: Hus divá
(Foto: Hus divá)

S príchodom jari (4.3.2017) sa dvojici prírodovedcov z Levíc, Petrovi Hoffmannovi a Štefanovi Čambalovi, podarilo na jednej z vodných plôch zaznamenať výskyt husí divých. Na území Slovenska hniezdi pravidelne len na Záhorí a je sťahovavá. Populačná hustota na Levických rybníkoch je veľmi nízka a tvorená len niekoľkými jedincami, hniezdenie nebolo zaznamenané.

Prvé marcové dni poznamenané silným vetrom k nám zrejme zavial aj veľmi vzácneho hosťa - Hus bieločelá. Hniezdi v arktickej časti Eurázie a Severnej Ameriky. U nás je to migrant a zimný hosť.

Vzácny vtáči hosť: Hus bieločelá
(Foto: Hus bieločelá)

Hus bieločelá sa odlišuje tmavšou sivou farbou krku a hlavy, na ktorej výrazne svieti biela koreňová časť zobáka a čela. Na brušnej strane má výrazné čierne pásy a škvrny. Zobák je mäsovopomarančový s bielym nechtom na konci, nohy pomarančové. Hlavné zimoviská sú pri rieke Morava, Dunaj a na Východoslovenskej rovine. Hoci sa na Levických rybníkoch v dávnej minulosti zaznamenala, jej prítomnosť je veľmi vzácna a trvá len pár dní. Na Levických rybníkoch ju Peter Hoffmann zaznamenal 6.3.2017, ale pri výskume o tri dni na to sa ju už nájsť nepodarilo.

Nález v prírode: Fúzatka Trstinová
(Foto: Fúzatka trstinová)

Peter Hoffmann zaznamenal na Levických rybníkoch aj prítomnosť ďalších unikátnych operencov, ako napr.: orliak morský, drozd čvíkota (sibírsky druh drozda), fúzatka trstinová, ktorá obýva brehové porasty stálych vôd v nižších nadmorských výškach, pričom je celoročne viazaná na trstinové porasty.

Peter Hoffmann chce vo výskume na Levických rybníkoch aj naďalej pokračovať.

Zdroj: Text Štefan Čambal, Foto Peter Hoffmann

Prejdi na úvodnú stránku portálu Levičan.sk
© ISPOM, s.r.o. (Levičan.sk) - Autorské práva sú vyhradené a akékoľvek použitie častí alebo celku bez písomného povolenia vydavateľa sú zakázané.

1129 zobrazení | pridal: admin levican
label